Konieczność stosowania znaków BHP wynika z przepisów prawnych. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. W sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w każdym zakładzie pracy, w którym występuje potencjalne zagrożenie, musi znaleźć się stosowne oznakowanie BHP. Oprócz tego informacja o prawie do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest zawarta w Konstytucji Rzeczypospolitej.
typy znaków BHP
Znaki BHP zostały podzielone zgodnie z wariantym ich przekazu, a także zagrożeniami. Akcentuje się:
- znaki bezpieczeństwa - ewakuacja: asygnowane są do oznaczenia drogi ewakuacji, która prowadzi do wyjścia w przypadku zagrożenia
- znaki bezpieczeństwa - ochrona pożarowa: dotyczą oznakowania sprzętu pożarowego, jak w dodatku mocnych zachowań, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia
- znaki ostrzegawcze: uprzedzają o solidnych zagrożeniach
- znaki zakazu: zabraniają podejmowania się określonych działań
- znaki nakazu: wymuszają właściwe zachowanie
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Pracodawca nie tylko zagwarantuje pracę swoim pracownikom i kontroluje jej postępy,dodatkowo ma obowiązki bezpośrednio związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Określa je starannie Kodeks Pracy. Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo osobom, które nie pracują w zakładzie, jednak czasowo w nim przebywają. Do jego obowiązków należą m.in.: organizacja pracy w bezpiecznym i higienicznych warunkach, bezzwłoczne eliminowanie wszystkich usterek, stosowanie się do nakazów i zakazów organów kontrolnych, organizacja szkolenia BHP czyprzekazanie pracownikom mocnych wytycznych związanych z progresywnaniem na wypadek awarii i usterek instalacji bądź sprzętu.
Konsekwencje braku oznakowania BHP
Skoro obowiązki pracodawcy z zakresu BHP wynikają bezpośrednio z prawnych przepisów, ich nieprzestrzeganie skutkuje potężnymi konsekwencjami. Kary za brak oznakowania BHP na ogół są w formie pieniężnej. Na pracodawcę nałożona zostaje grzywna za narażenie pracowników na niebezpieczeństwo. W unikatowych sytuacjach pracodawca może dostać ostrzeżenie od służb kontrolnych i nakaz wprowadzenia stosownych zmian, np. Uzupełnienia piktogramów BHP. Zdarza się jednak, nad wyraz jeśli problem się powtarza i zakład nie reaguje na nakazy organów kontrolnych,marka zostaje zamknięta.
wykorzystywanie znaków BHP w miejscu pracy wynika z obowiązku pracodawcy zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Kary za brak oznakowania BHP oraz niestosowanie się do innych przepisów z tego zakresu skutkują obowiązkiem pracodawcy zapłaty grzywny lub ostatecznie zamknięciem zakładu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Olej odpadowy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.